Miód na hemoroidy — czy pomaga i jak go używać?

Na walkę z hemoroidami naturalnymi sposobami można się zdecydować wyłącznie po otrzymaniu pozwolenia od lekarza prowadzącego leczenie. Przypadłość jest poważna i nie należy jej lekceważyć, a do specjalisty dobrze jest udać się zaraz po zauważeniu początkowych objawów choroby – w momencie, gdy szanse na wyleczenie są najwyższe. W jaki sposób wykorzystać produkty pszczele, takie jak czopki propolisowe, w kuracji hemoroidów?

Czy miód może być skutecznym lekiem na hemoroidy?

Obecnie coraz więcej poruszany jest temat apiterapii, która wykorzystuje produkty pszczele. Wspomagają one zwalczanie wszelkich dolegliwości obejmujących narządy wewnętrzne oraz tych skórnych lub infekcji. Wielokrotnie wykorzystując je możliwe jest wsparcie leczenia nawet bardziej poważnych dolegliwości. Jednocześnie produkty wytwarzane przez pszczoły są łagodne, a dzięki temu nie wpływają negatywnie na organizm, a przy okazji nie da się ich przedawkować.

Jedną z najbardziej skutecznych domowych metod na leczenie hemoroidów jest miód oraz rozmaite preparaty mające go w składzie specyfikami mającymi go w swoim składzie, przykładem mogą być chociażby czopki propolisowe.

Powodem jest to, że miód przyspiesza gojenie ran i skutecznie walczy z bakteriami. Co więcej hamuje on rozwój drobnoustrojów, które uodporniły się już na leczenie farmakologiczne. Tym sposobem miód świetnie wpływa na przyspieszenie gojenia pojawiających się ranek czy infekcji, ale też niektórych dolegliwości, którym nie pomogło leczenie farmakologiczne.

Czopki propolisowe i inne produkty z ula — w jaki sposób leczyć nimi hemoroidy?

W sytuacji, gdy brak wyraźnych przeciwwskazań od lekarza nawiązujących do wykorzystania miodu do leczenia hemoroidów, możliwe jest skorzystanie z produktów pszczelich na kilka różnych sposobów. Warto korzystać z miodu jednocześnie wewnątrz i na zewnątrz, nakładając go w miejsce objęte chorobą.

Miody albo maści oraz nasączane nimi opatrunki, ale też czopki propolisowe można wykorzystać w ramach wspierania leczenia trudno gojących się otarć przy pojawiających się hemoroidach. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest smarowanie miodu na zmienione chorobowo miejsce od dwóch do trzech razy na dobę (włączając w to porę nocną), w tym czasie należy zrezygnować z opatrunku. Jeżeli rany sięgają głębiej, dobrym sposobem jest sięgnięcie po czopki propolisowe, które często rekomenduje się po operacyjnym usunięciu hemoroidów. W początkowym etapie czasami pojawia się pieczenie lub możliwe jest chwilowe uczucie pieczenia i nasilenie bólu. Skóra w ten sposób reaguje na działanie miodu. Trzeba przeczekać ten czas, efekt kuracji pojawia się najczęściej już po paru dniach. Tu kolejny raz istotne są zalecenia lekarza.