Dom

Sprawdź, czy znasz wszystkie rodzaje tkanin

Tkanina wyróżnia się na tle dzianiny tym, że zrobiona jest z ułożonych prostopadle wobec siebie nici. Plecione są one na skroś co sprawia, że wyrób tekstylny może zatrzymać obszerniejszą gęstość. Dzianina jest bardziej rozciągliwa i mniej elegancka niż tkanina.

Wełna – kto nie ceni poczciwej ciepłej wełny, jaka zapewnia masę gorąca, jednak bywa, że sprawia kłopot, jątrząc dyskretnie skórę.

Teraźniejsze narzędzia w produkcji ubrań minimalizują ten niemiły motyw, zatem drażnienie wykonanego z wełny kardigana czy szala jest tak naprawdę niezauważalne.

Wełna jest ciut kosztownym wyrobem, w głównej mierze gdy nie posiada żadnych domieszek. Kreślona jest najczęściej określeniem, np. wełna kozia czy owcza. Jej największą mocą jest fakt, że wełniane włókna hamują przepływ powietrza, przez co ciepło jest wtedy zatrzymane na dłuższy czas. Przędza wełniana jest również higroskopijna, w związku z tym niebywale wchłania wilgoć. Ta cecha powoduje, iż w wełnianej czapie czy też kardiganie nie czuje się nieprzyjemności pocenia. Na dodatek, zakładając strój wełniany, można mieć gwarancję, iż nie będzie się mięła. Oporna jest na górną temperaturę i nie jest łatwo ją pobrudzić. Z drugiej strony jej największe wady to wiotkość, kudłacenie, pilśnienie i powodowanie alergii. Nie można zapomnieć też o regularnej kosmetyce, bowiem utrzymanie wełny w dobrym stanie jest nie lada wyzwaniem.

Kaszmir – zapewne nie każdy posiada wiedzę, że artykuł ten jest bardzo bliski wełny oraz uściślając z jego przędzy. Dawno temu tkaniny wykonane z jedwabiu były zarezerwowane dla najbardziej bogatej części społeczeństwa. Współcześnie jest to wyrób dla wszystkich ludzi, acz są tacy, którzy nie lubią wkładać tekstylia z niego zrobione. Jest miękki, odporny na gniecenie oraz bakterie i roztocza, mocny i higroskopijny.W zależności od temperatury jedwab potrafi nas ogrzewać bądź chłodzi. Jednak wielokrotnie kupuje się jedwabne zasłony i pierzyny, jakie wyglądają niesamowicie estetycznie. Do najbardziej znanych tkanin jedwabnych należą żorżeta, szyfon, tafta, kora czy satyna. Więcej znajdziesz wpisując w wyszukiwarce: dzianiny Łódź.